Odmiany żurawiny

Żurawina wielkoowocowa jest gatunkiem uprawnym od niespełna 200 lat. Do tej pory stworzono ponad setkę odmian różniących się miedzy sobą głównie plennością, wielkością, kształtem i wybarwieniem owoców, odpornością na choroby oraz szkodniki, okresem dojrzewania owoców, ich wartością przetwórczą oraz zdolnością do przechowywania.

Opis odmian znajdujących się w naszej ofercie:

McFarlin – Odmiana średnio późna. Rośnie bardzo energicznie. Owoce średnie żurawina, owoce żurawiny, uprawa żurawinydo dużych, ładnie wybarwione, twarde, miąższ delikatny o świetnym smaku. Ceniona w handlu w stanie świeżym. Została wyselekcjonowana w 1874 roku spośród dziko rosnących roślin w stanie Massachusetts.

 

żurawina, uprawa żurawiny, owoce żurawiny, odmiana pilgrimPilgrim – Odmiana plenna, późno dojrzewająca. Owoce bardzo duże, okrągłe, ciemno wybarwione, dobrze się przechowują. Miąższ zwarty, ceniony w przetwórstwie. Odmiana powstała w 1930 roku poprzez skrzyżowanie odmian Prolific oraz McFarlin.

 

Howes – Odmiana dojrzewająca późno, stosunkowo odporna na przymrozki.żurawina, owoce żurawiny, uprawa żurawiny Owoce średniej wielkości, owalne, dobrze wybarwione o chrupkim miąższu. Odmiana szczególnie ceniona za wybitną zdolność do przechowywania oraz przydatną w przetwórstwie wysoką zawartość pektyn. Wytwarza dużą ilość pędów owoconośnych. Wyselekcjonowana w 1843 w Massachusetts z dziko rosnących roślin.

żurawina, owoce żurawiny wielkoowocowej, uprawa żurawinyStevens – Jest odmianą średnio późną o dużej produktywności. Owoce bardzo duże, o kolorze głębokiej czerwieni i twardym miąższu. Dobrze się przechowuje, jest oporna na choroby i dobrze znosi mrozy. Powstała w 1939 roku jako krzyżówka odmian McFarlin oraz Potter.

żurawina, owoce żurawiny wielkoowocowej, uprawa żurawiny

Ben Lear – Odmiana wczesna, plenna. Owoce średnie do dużych, wydłużone, o wyjątkowo intensywnym wybarwieniu. Miąższ umiarkowanie zwarty. Wyselekcjonowana z dzikich roślin w 1900 roku w stanie Wisconsin.