Ben Lear

Wczesna odmiana żurawiny, plenna. Owoce średnie do dużych, wydłużone, o wyjątkowo intensywnym ciemnym wybarwieniu. Miąższ umiarkowanie zwarty. Wyselekcjonowana z dzikich krzewów żurawiny wielkoowocowej w 1900 roku w stanie Wisconsin. Charakteryzuje się dość krótkimi pędami owoconośnymi co może utrudniać mechaniczny zbiór, ale nie ma większego wpływu na zbiór ręczny. Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze radzi sobie z wiosennymi przymrozkami.

żurawina, owoce żurawiny wielkoowocowej, uprawa żurawiny

Stevens

Średnio późno dojrzewająca odmiana żurawiny wielkoowocowej o dużej produktywności. Owoce bardzo duże, o kolorze głębokiej czerwieni i twardym miąższu. Dobrze się przechowuje, jest stosunkowo oporna na choroby i dobrze znosi mrozy. Powstała w 1939 roku jako krzyżówka odmian McFarlin oraz Potter. Jest jedna z najpopularniejszych odmian w Stanach zjednoczonych.

żurawina, owoce żurawiny wielkoowocowej, uprawa żurawiny

Howes

Późno dojrzewająca odmiana żurawiny wielkoowocowej, stosunkowo odporna na przymrozki. Owoce średniej wielkości, owalne, dobrze wybarwione o chrupkim miąższu. Odmiana szczególnie ceniona za wybitną zdolność do przechowywania oraz przydatną w przetwórstwie wysoką zawartość pektyn. Wytwarza dużą ilość pędów owoconośnych. Wyselekcjonowana w 1843 w Massachusetts z dziko rosnących roślin.

żurawina, owoce żurawiny, uprawa żurawiny

Pilgrim

Prawdopodobnie najbardziej popularna w Polsce odmiana żurawiny wielkoowocowej. Jest plenna, późno dojrzewająca. Owoce bardzo duże, ciemno wybarwione, dobrze się przechowują. Miąższ zwarty, ceniony w przetwórstwie. Odmiana powstała w 1930 roku poprzez skrzyżowanie odmian żurawiny Prolific oraz McFarlin.

żurawina, uprawa żurawiny, owoce żurawiny, odmiana pilgrim

McFarlin

Średnio późna odmiana żurawiny wielkoowocowej. Rośnie bardzo energicznie. Owoce średnie do dużych, ładnie wybarwione, twarde, miąższ delikatny o świetnym smaku. Ceniona w handlu w stanie świeżym. Została wyselekcjonowana w 1874 roku spośród dziko rosnących krzewów żurawiny wielkoowocowej w stanie Massachusetts.

żurawina, owoce żurawiny, uprawa żurawiny