Rozsada żurawiny

Przedstawiamy nowy produkt w naszej ofercie:

Rozsadę żurawiny, czyli rozsada żurawinyukorzenione w zeszłym roku pędy żurawiny. Są to roślinki o wysokości około 10 cm, które rosły oraz spędziły zimę w zbiorczych pojemnikach. Rozsada jest najbardziej ekonomicznym wyborem dla ludzi planujących obsadzenie większego areału.

młode sadzonki żurawiny

Rośliny te są na tyle rozwinięte, że po przesadzeniu do podłoża potrafią energicznie rosnąć.

W jednej kuwecie jest ponad 270 sztuk rozsady, a rozdzielenie pojedynczych roślin nie sprawia większych problemów, ani nie odbywa się ze szkodą dla samych roślin.

Istnieje możliwość wysyłki całych kuwet bądź roślin rozsady w pakietach po min. 10 sztuk.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego bądź kontaktu mailowego lub telefonicznego.

rozsada żurawiny

2012 – najlepsze z dotychczasowych plonów żurawiny

kwitnąca żurawina wielkoowocowa
kwiaty żurawiny w 2012 roku

Rok 2012 był jak dotąd w naszych doświadczeniach najbardziej udanym podwzględem ilości owoców żurawiny. Już na wiosnę zauważyliśmy rekordową ilość kwiatów, ale wiemy że nie zawsze przekłada się to na dużą ilość owoców. Część kwiatów na skutek niesprzyjającej pogody lub braku zapylających je owadów zwykle nie ulega zapyleniu i nie wykształca owoców. W tym roku było jednak inaczej i olbrzymia ilość kwiatów przełożyła się na rekordowe plony.

zbiór żurawiny
12 litrów (~6kg) owoców żurawiny z niespełna 2 m kwadratowych uprawy

Na kilku naszych eksperymentalnych żurawiniskach osiągnęliśmy plon w ilości około 3kg owoców żurawiny z metra kwadratowego uprawy, co w naszej ocenie jest świetnym wynikiem. Rekordzistą w tym roku okazała się odmiana Pilgrim, która na jednym ze stanowisk zaplonowała w ilości niemalże 4 kg/m2. Jest to bardzo duża ilość jak na żurawinę wielkoowocową i należy zaznaczyć, że wynika ona po części z wieku żurawiniska (5-6 letnie), odpowiedniej pielęgnacji roślin oraz korzystnej pogody. Myślę, że jest to świetny dowód na to, że żurawina wielkoowocowa może być cennym gatunkiem w naszych ogrodach i że prawidłowo utrzymywana jest w stanie dać nam pokaźną ilość owoców.

owoce żurawiny Pilgrim
to poletko dało niemal 4 kg owoców żurawiny z metra kwadratowego

Piasek w uprawie żurawiny

Piasek spełnia bardzo istotną rolę w uprawie żurawiny wielkoowocowej. Napiaszczanie żurawiniska jest bardzo ważnym zabiegiem mającym bezpośredni wpływ na pobudzenie wzrostu ukorzeniających się pędów, ograniczenie rozwoju chwastów i szkodników oraz wzrost produktywności.

Przy zakładaniu plantacji na organicznych (torfowych) glebach poleca się napiaszczyć pole 4-6 cm warstwą piasku. W drugim roku uprawy, gdy długopędy przykryją powierzchnię uprawy powinno się podsypać kolejną mniejszą, 1-2 cm warstwę piasku, aby umożliwić ukorzenianie się nowych pędów oraz rozwój pędów owoconośnych. W kolejnych latach powinno się dalej napiaszczać tak aby co 2-4 rok dosypywać kolejną 2-5 cm warstwę piasku.

Warstwa piasku stanowi świetne środowisko dla rozwoju korzeni żurawiny. Kolejne warstwy piasku przysypują osypane liście oraz obumarłe pędy, ułatwiając mineralizację zawartych w nich substancji odżywczych które są następnie łatwo dostępne dla korzeni żurawiny.

Piasek podnosi przesiąkliwość górnych warstw gleby przez co łatwiej utrzymać na nich właściwe stosunki wodne. Warstwy piasku sypane na torfową glebę wzmacniają także jej powierzchnię co ułatwia stosowanie ewentualne późniejsze użycie mechanizacji.
Napiaszczona warstwa łatwo oddaje wodę przez co nagrzewa się wiosną i przyspiesza rozkład materii organicznej.
Piasek pochłania oraz oddaje więcej energii cieplnej niż torf na którym się znajduje. Sprawia to, że napiaszczone plantacje żurawiny są nieco bardziej odporne na przymrozki.

Piasek używany do napiaszczania upraw żurawiny powinien być stosunkowo gruby – żwirowaty oraz powinien posiadać jak najmniejszą ilość substancji pylistych, drobnych. Najlepiej żeby cząsteczki o średnicy 0,5 – 2 mm stanowiły przynajmniej 70 % używanego piasku. Należy także unikać grubszego żwiru, który mógłby utrudniać mechaniczny zbiór na sucho.
Piasek o takiej granulacji zapewni dobry drenaż wierzchniej warstwy gleby oraz zapewni właściwą aerację korzeni.
Duża ilość drobno frakcyjnych cząsteczek może utworzyć na glebie ciężko przepuszczalną dla wody warstwę lub prowadzić do wzrostu pH. Najlepiej na wszelki wypadek sprawdzić pH piasku, które powinno się mieścić mniej więcej w przedziale 4-5 pH.

Napiaszczając należy uważać aby na głębokich torfowiskach nie wysypywać zbyt grubych warstw piasku, bo może to prowadzić do osiadania torfu w tym miejscu.

Napiaszczanie odpowiednim piaskiem można przeprowadzać:
na sucho – piasek rozwożony po żurawinisku za pomocą np. przyczep
na mokro – jeśli plantacja jest sezonowo zalewana  można dokonać napiaszczenia z barek.
na lodzie – piasek rozsypuje się na lodzie, a po roztopieniu osiada on na glebie.

Metoda na sucho może prowadzić do niewielkiego uszkodzenia roślin ale zalet napiaszczania jest tyle że warto ponieść taki koszt.

 Wpisy o podobnej treści:

Uprawa żurawiny

Plantacje żurawiny